Prof. MUDr. Filip Málek, Ph.D., MBA se ujal nevděčného a nesnadného úkolu přiblížit poměrně složitou kardiologickou problematiku srdečního selhání lékařům ostatních oborů, přednostně praktickým lékařům.
Přiznám se, že už dlouho jsem neviděl odbornou lékařskou publikaci, ze které bych byl tak nadšen. Kniha má necelých 110 stran, ale autor přesto dokázal velmi přehledně, fundovaně a bez nemístného zjednodušování shrnout celou problematiku diagnostiky i terapie srdečního selhání. Dokázal to díky velmi preciznímu jazyku, důslednému rozlišení podstatného a podružného a skvělé strukturaci textu. Argumentace i jazyk a postup od základů k nadstavbě je přizpůsoben lékařům–nespecialistům v kardiologii. Současně v knize nechybí nic důležitého a podstatného.
Úvodní stručné kapitoly jsou věnovány definici, prevalenci, příčinám a rizikovým faktorům srdečního selhání obecně. Hlavní část knihy pak ve dvou kapitolách autor věnoval chronickému a akutnímu srdečnímu selhání – diagnostice a terapii. Samostatné kapitoly mají komorbidity srdečního selhání (poruchy srdečního rytmu, arteriální hypertenze, diabetes mellitus, obezita, deprese, poruchy dýchání ve spánku ad.). Kniha je, podle titulu, věnována přednostně praktickým lékařům, autor proto nezapomíná ani na úlohu praktického lékaře v péči o pacienty se srdečním selháním.
Přes to, komu je kniha primárně určena – tedy praktickým lékařům, jsem přesvědčen, že může být užitečná výrazně širší skupině čtenářů. Rozhodně také studentům medicíny, lékařům dalších oborů a rehabilitačním pracovníkům. Kdo si přečte tuto knihu, rozhodně už nebude tápat v základech diagnostiky a léčby srdečního selhání.