Tyto stránky jsou určeny výhradně pro odbornou zdravotnickou veřejnost


Volbou "Ano, jsem zdravotník" potvrzujete, že jste odborný zdravotnický pracovník dle zákona č. 40/1995 Sb. a současně udělujete Souhlas se zpracováním osobních údajů a Souhlas se zásadami používání cookies, které jsou pro přístup na tyto stránky nezbytné.


MenuMENU
Chci dostávat novinky

Aktuality

Světový den lymfedému

6. březen byl za účelem zvyšování celosvětového povědomí o lymfatické insuficienci vyhlášen světovým dnem lymfedému (World Lymphedema Day, WLD). Od roku 2016 si tak připomínáme onemocnění způsobené lymfatickou insuficiencí.

Snahou organizátorů této akce je upozornit na možnosti včasné diagnózy, prevence a adekvátní léčby nejen lymfatických otoků, ale i dalších poruch spojených s lymfatickou insuficiencí. Cílem je zlepšit povědomí laické i odborné veřejnosti o této problematice.

Mezinárodní výzkumy stále více potvrzují, že lymfatická insuficience neovlivňuje pouze cirkulaci tekutin, ale také metabolické procesy a imunitní odpověď organismu. Lymfatický systém hraje klíčovou roli v udržování homeostázy, zejména kvality mezibuněčného prostředí (microenvironmentu), které ovlivňuje zdraví buněk, tkání i orgánů.

Lymfedém a další onemocnění spojená s lymfatickou insuficiencí postihují celosvětově stovky milionů lidí. Odhaduje se, že primárním nebo sekundárním lymfedémem trpí více než 250 milionů pacientů. Mezi nemoci spojené s lymfatickou insuficiencí patří kromě lymfedému i lymfatické malformace. V tropických a subtropických oblastech jsou miliony lidí postiženy lymfatickou filariózou, což je parazitární onemocnění blokující lymfatické cévy. Miliony žen po celém světě trpí lipedémem, což je bolestivé postižení podkožní tukové tkáně, které při nevhodné léčbě vede k deformujícím změnám, především na dolních končetinách. Kromě těchto onemocnění se lymfatická insuficience významně podílí na patofyziologii mnoha chronických zánětlivých stavů.


clys-banner-web.jpg

V České republice je organizátorem Světového dne lymfedému Česká lymfologická společnost. ČLS JEP je odbornou společností sdružující zástupce různých medicínských oborů, lékaře, sestry, fyzioterapeuty i lymfoterapeuty.


Společnost byla založena na počátku 90. let minulého století a dnes má více než 250 členů. Předsedou výboru společnosti je doc. MUDr. Martin Wald, Ph.D. V rámci ČLS jsou ustaveny dvě pracovní skupiny – PS pro lipedém a PS pro chirurgické výkony u lymfatické insuficience a lymfedému. Společnost každoročně pořádá výroční odborný kongres, letos se pod názvem LYMPHO 2025 uskuteční ve dnech 9.–11. října v Brně.

lympho2025.jpg

Na internetových stránkách společnosti (www.lympho.cz) je k dispozici seznam specializovaných lymfocenter, která poskytují komplexní péči s certifikací České lymfologické společnosti (Garance kvality). Odborné stránky lymfologické společnosti také nabízejí doporučené postupy (standard léčebného plánu pro lymfedém a provedení a interpretaci lymfoscintigrafie).


V evropském měřítku pracuje European Society of Lymphology, založená v roce 1978. Vydává časopis Journal of Lymphology a jednou za pět let organizuje evropský lymfologický kongres. Světová lymfologická společnost působí již od roku 1966 a v letošním roce připravuje svůj již 30. kongres. Ten se uskuteční ve dnech 15.–19. října 2025 v tureckém městě Anatalya.

ilc_2025.jpg